×
Ekonomi
Bilim adamlarından uyarı!
Bilim adamlarından korkutan uyarı: Dünyayı kasıp kavurabilir
10 Mayıs 2019 Cuma 01:15

Yeryüzündeki sıcaklıklar sadece 2 derece daha yükselirse, beklenenin aksine bir 'Buzul Çağı' değil, Dünya’yı kasıp kavuracak bir 'Sera Çağı' başlayabilir.

'Dünya Sisteminin Antroposen'deki Yörüngesi' başlıklı bir araştırmanın sonuçları, Dünyamızı hayli 'sıcak' bir geleceğin bekliyor olabileceği uyarısına neden oldu.

Çalışmaya göre yeryüzünü 'Sera Çağı' ismi verilen ve sıcaklığın yoğun hissedileceği bir dönem bekliyor olabilir. Çünkü bu araştırmada, küresel ısınmayla yeryüzü genelinde sıcaklık seviyesi sadece 2 derece artsa dahi, Dünya'da önlenemez bir 'Sıcaklık döngüsü' oluşabileceği belirlendi. Bu sıcaklıkta buzullar da neredeyse tamamen eriyeceğinden, deniz seviyesinde de 60 metreye kadar yükselmeler yaşanacak.

Birçok bilim insanı Dünya'nın, insan eylemlerinin gezegeni doğrudan etkilediği döneme verilen isim olan 'Antroposen' içerisinde bulunduğunu kabul ediyor.

Araştırmaya katılan önemli simlerden Kopenhag Üniversitesi bilim insanı Katherine Richardson da, 'Sera Çağı'nın başlaması durumunda geri dönüş olmayacağını bu korku senaryosuna ekledi.

Yorumlar (0)
Yorum Ekle
Sonraki Haber
Yukarı